Halucinogeny

Kategorie psychotropních látek ovlivňující neurotransmiterové receptory, konkrétně serotoninové (serotonin - bílkovina, zvláštní druh hormonu, který v mozku slouží jako přenašeč informace).

Navozují jiné stavy vědomí, rozpínají duši a přinášejí transcendentní zkušenost - člověk může např. i vidět čtyřrozměrně. I když jsou schpny před zavženýma očima vytvářet velice komplexní a „reálné“ struktury, jejich hlavním efektem je, že jistým způsobem suspendují tlumící a selektivní procesy v nervovém systému, což vede k zostření smyslů až k nadnormální úrovni vnímání. Hodně závisí na společenském a psychologickém kontextu, ve kterém dochází k jejich nasazení.

Nejznámější a nejužívanější halucinogen jsou u nás v čechách lysohlávky. S rozmachem psychedelického cestování přicházejí stále další „houbaři“ jenž roznášejí spóry těchto houbiček a tím napomáhají jejich rozšiřování. Prý ještě někdy před 40 lety byla lysohlávka česká, či kopinatá poměrně vzácná. Dnes existují louky doslova poseté těmito drobnými houbičkami. Dále se často využívá LSD neboli trip. Zkušenější „cestovatelé“ užívají i muchomůrky červené (nedoporučuji nezkušeným!!). Pak bychom mohli zařadit meskalin (kaktus), dmt (ayahuasca - liána), ketamin (disociační anestetikum používané především ve veterinářské praxi, způsobuje oddělení mysli od těla - astrální zkušenosti. nedoporučuji nezkušeným), durman.. je toho více a jsou mezi nimi i poměrně nebezpečné drogy (pcp - stejně jako ketamin je i „angel dust“ disociační látka).

Nakonec bych ještě přidal odkaz na často opomíjenou, přitom bezesporu zajímavou látku 2C-B o které by měl každý psychonaut vědět.


zpět na pojmy