Ken Kesey

Americký spisovatel Ken Kesey (celým jménem Ken Elton Kesey) se narodil 17. září 1935 v La Junta; Colorado a zemřel 10. listopadu 2001 v Eugene; Oregon (po operaci, při níž mu byl z jater odstraněn rakovinný nádor). Vystudoval divadelní umění na oregonské universitě v Eugene a na Stafordově universitě v Kalifornii absolvoval kurz tvůrčího psaní. Bývá řazen do postmoderní literatury a je považován za styčný bod mezi beatníky a hnutím hippies.

V době studií se stal dobrovolníkem ve výzkumu Veterans Hospital v Menlo Parku, který zkoumal účinky halucinogenů (včetně LSD). Tamní zkušenosti ho inspirovaly k napsání jeho prvního románu "Vyhoďme ho z kola ven" (vyšel roku 1962). Určité vzpomínky jsou zaznamenány i v knize "Skřínka s démonem".

Po vydání svého druhého románu "Tak mě někdy napadá" v roce 1964 koupil školní autobus a vydal se spolu s "Nealem Cassadym" a skupinou přátel, kteří si říkali "The Merry Pranksters" (Veselí šprýmaři) na výlet přes USA na New Yorkskou Světovou výstavu. V New Yorku se tehdy seznámil s "Allenem Ginsbergem" a "Jackem Kerouackem". Tento výlet následně popsal další jeho účastník Tome Wolfe ve své knize The Electric Kool - Aid Acid Test.