Joan ,,Chandos“ Baez

(*9. leden 1941) – americká folková zpěvačka a písničkářka, která ve svých textech už v 60. letech často pojednávala o sociálních problémech své doby. Společně s Bobem Dylanem se tak spolupodílela na vzniku a vyzdvihnutí folkového protest songu. Zůstala ale charakteristická i svým projevem, ve kterém dodnes neváhá skloubit jak něžné šeptání, tak i rozvibrovaný zralý zpěv s rozsahem přes 3 oktávy.

Dětství a mládí

Joan Baez

Joan se narodila v okresu Staten Island města New York City. Její původ má mexické, anglické a skotské kořeny, je prostřední dcerou Alberta Vinicia a Joan Bridge Baezové. Díky rodičům již v mládí získala střízlivý pohled na svět, i v oblasti sociálních či politických problémů. Její otec fyzik byl totiž ten, kdo odmítl pracovat na atomové bombě v Los Alamos nebo také neprojevil zájem o lukrativní ponuky v obranném průmyslu během vrcholu Studené války. Tyto, i jiné rozhodnutí měli na Joan výrazný vliv, kromě jiného i cestování, které kvůli pracovním ponukám otci, nutilo rodinu často měnit místo trvalého bydliště. Kromě Spojených států se tak Baezovy udomácnili i ve Francii, Itálii, nebo Iráku (1951, Baghdad) kde se malá Joan setkala s chudobou a jejím silným vlivem na lidské životy.

Kariéra

Po návratu do Států se rodina přestěhovala do Californie. V roce 1956 slyšela Baez poprvé projev mladého Martina Luthera Kinga, Jr. o nenásilnosti a lidských právech.

Joan Baez

Téhož roku si koupila svou první kytaru, značky Gibson, a přiučovala se také hře na ukulele. Osud chtěl aby zhlédla koncert ,,tatínka folku“ Pete-a Seegera, a postupním cvičením jeho repertoáru tak započala práci na sobě, coby folkařce.

Rok 1958 byl jak finálním (maturitním) ročníkem pro Joan (Palo Alto High School), tak nástupním pro tátu Alberta, který přijal místo na Massachusettské katedře technologií. Rodina se tak přemístila do Belmontu v Bostonu, přímo do kolébky naděje pro folkovou hudební scénu. Motivovaná Baez tak začala vystupovat v místních klubech a navštěvovat Bostonskou Univerzitu, kterou kvůli lákadlům kariéry neukončila. Její první vystoupení se odehrálo v ´58 roce, v Cambridgeském Club 47.

O pár měsíců později se Joan s pár nadšenci rozhodla nahrát album v sklepu kamarádova domku. Kromě toho potkala muzikanta Boba Gibsona, který ji pozval, aby po jeho boku účinkovala na Newportském folkovém festivalu. Nešlo ale o jediný krok vpřed. Se zmiňovanými kamarády Billem a Tedem Alevizosovými se ji podařilo nahrát album Folksingers 'Round Harvard Square, pro místní vydavatelství Veritas Records. Psal se rok 1959.