Milan Hlavsa

6. března 1951 - 5. ledna 2001

Milan „Mejla“ Hlavsa vyrůstal na pražském Břevnově. V mládí byl ovlivněn psychedelickým rockem, a to hlavně kapelou Velvet Underground. Na baskytaru začal hrát při založení své první kapely, a to proto, že na něj zbyla. Po několika nevýznamných kapelách založil v roce 1968 legendární kapelu The Plastic People of the Universe, kde působil jako skladatel hudby, zpěvák a baskytarista. Skupina hrála ze začátku písně zahraničních kapel (Velvet Underground, The Fugs, Rolling Stones, The Doors aj.), později začala hrát i vlastní tvorbu. K naprosté většině písní napsal hudbu Hlavsa, texty pocházely nejčastěji z pera básníka a filozofa Egona Bondyho. Později psali texty i Vratislav Brabenec a Ivan Martin Jirous.

V roce 1973 založil spolu s básníkem a prozaikem Pavlem Zajíčkem experimentální skupinu DG 307. V sedmdesátých letech byl celý undergroundový svět tehdejším režimem perzekvován, což vyvrcholilo v roce 1976 tzv. Procesem s českým undergroundem, při němž bylo několik hudebníku odsouzeno k nepodmíněným trestům odnětí svobody. Ani Hlavsa se nevyhnul soudnímu popotahování, odsouzen však nebyl.

Od osmdesátých až do přelomu devadesátých let se svým původním kapelám DG 307 a Plastic People téměř nevěnoval. V tomto čase prošel kapelami Garáž, Fiction a Půlnoc. Po listopadu 1989, kdy se z exilu vrátil Pavel Zajíček, se Hlavsa vrátil k DG 307 a poté i k PPU. Při příležitosti setkání dvou prezidentů v americkém Bílém domě - Václava Havla a Billa Clintona - si zahrál společně s Lou Reedem. S Janem Vozárym se věnoval i úpravám klasických hitů PPU (1997, Magická noc). V roce 1999 vydal své sólové album Šílenství.

Věnoval se i filmové tvorbě, zahrál si ve filmu Kanárek (1997), k němuž složil a nahrál hudbu, a ve filmu Válka barev. Na začátku roku 2000 se pustil spolu s PPU do přípravy nového alba. V dubnu mu však lékaři našli zhoubný nádor na plicích. Činnost kapely byla tedy přerušena a Mejla podstoupil operaci. Na podzim se však jeho stav zhoršil, lékaři objevil zhoubný nádor na mozku a 5. ledna 2001 Milan Mejla Hlavsa zemřel.

Poslední rozloučení s Mejlou se konalo 11. ledna v kostele Svatého Jakuba staršího na Zbraslavi a zúčastnily se ho stovky lidí z řad široké veřejnosti, uměleckého i politického světa. Na pohřbu promluvil Ivan Martin Jirous. 28. února měl v Divadle Archa premiéru film The Plastic People Of The Universe.

6. a 7. března zahráli Plastic People poprvé bez Hlavsy – na koncertu Když je dnes člověku 50, uspořádaném k uctění Hlavsovy památky u příležitosti Hlavsových narozenin. Poté bylo vydáno 2CD Milan Hlavsa – Než je dnes člověku 50 – Poslední dekáda, obsahující z poloviny výběr Hlavsových nahrávek z let 1988-1998; druhý disk je záznamem koncertu z 6. března (kromě PPU ještě Garage, Velvet Revival, DG 307).