Hair (film)

Film Hair (Vlasy) je filmové zpracování stejnojmenného muzikálu, režíroval jej Miloš Forman. Film vznikl v roce 1979, v době všeobecného post-hippies vystřízlivění a také poté, co USA stáhly svůj vojenský kontingent z Vietnamu, kde válku prohrály. V Česku vyšel film 3. 9. 2007 na DVD (anglicky s titulky).

Claude Hooper Bukowski opouští svůj venkovský domov a přijíždí do města, kde má být dva dny po příjezdu odveden do armády, později má nastoupit do Vientamu.

Zde potkává bandičku Bergera, Woofa, Jeannie a Huda. Moc se mu líbí Shiela, projíždějcí s úprkem na koni. Partička se nedá odbýt, dá peníze dohromady a pronajme si koně taky. Ráno Berger Claudovi navrhne, že se půjdou podívat na zhradní party, pořádanou Shieliným otcem.

Díky Bergrovo exhibicoinismu skončí všichni ve vězení. Calude má 50 dolarů na kauci a po delším přemlouvání je dá nakonec Bergerovi, který zkusí sehnat peníze nejprve u Shiely, potom u svých rodičů. Otec mu sice klade podmínky ryze nepřijatelné (ostříhat se, najít si práci), matka ho ale nakonec zachrání. A nejen jeho, ale i zbytek party, jejíž část (Woof) by čekal podobný osud.

Na Be-Inu v Central parku naše partička opět potkává Shielu. Večer se jdou všichni vykoupat. Partička z legrace schová Shile šaty, která pak nepravávem naštvaná, odjíždí nahá taxíkem.

Druhý den Clude nastupuje před komisi a je odveden. Uběhne půl roku a naši přátelé potkávají v parku Dionne.

Claude pokračuje ve vojenském výcviku a celá skupina se za ním po obdržení dopisu rozhodně přes celé USA vydat.

Na základně nejsou dovoleny návštěvy, což skupinka v autě zjistí po delší době a rázném (a neúspěšném přemlouvání). A tak Shiela zblbne jednoho důstojníka, kterému seberou auto, svlečou ho a Berger si obleče jeho uniformu. Tak se dostane do tábora, kde si s Caludem vymění po delším přemlouvání své místo. Claude se tak shledává s Shielou, která ho již neodmítá.

Mezitím je na základně vyhlášen poplach, dochází k okamžitému „přesunu do zámoří“. Posádky si urychleně balí své věci, připravují se na odlet. Berger, vydávající se za Clauda, je zmaten ale musí už jako voják nastoupit do letadla a bojovat ve válce, na kterou nebyl připraven a proti které tak dlouho protestoval. Ve Vietnamu nakonec padne; jedna z posledních scén filmu zobrazuje jeho hrob na Arlingtonském národním památníku ve Washingtonu a zbytek party kamarádů zpívajících „Let the Sunshine In“. Následují záběry masivních protestů před Bílým domem, které dotlačily nakonec americkou vládu k vycouvání z této akce a později i k profesionalizaci armády.

Viz také
Externí odkazy