Kterako se chovati na Hippy.cz

Zde bych rád naším společným přispěním vytvořil soubor jednoduchých pravidel, pro ty nové, jenž na hippy přicházejí a jaxi neví jak se chovat. Není to míněno jako zákon ale soubor dobře míněných rad, založených na zdravém rozumu a vzájemné slušnosti.

Až bude hotovo, tato pravidla budou součástí často kladených otázek a jejich přečtením a odsouhlasením bude podmíněna registrace.

Jsme všichni lidé

Nikdy nezapomínej, že ten, kdo čte tvůj příspěvek je člověk – osoba, kterou můžeš snadno urazit a ponížit. Není slušné urážet druhé, nikdy nepiš na Internetu nic, co bys nedokázal druhému říci do tváře - a pokud to není přímo obsahem fóra - když už chceš druhého napadat, sděl to předem.

Řiď se na Internetu stejnými pravidly jako v reálném životě

Životní karma se ti počítá i z toho co napíšeš na hippy. Chovej se eticky. Měj na paměti že slova napsaná po internetu působí mnohem tvrději než ve skutečnosti, nemůžeš je podpořit úsměvem. Používej správně výrazové prostředky které Internet poskytuje - PSANÍ VELKÝMI PÍSMENY, :) smajlíky a jinou diakritiku umísti tam kde to má smysl.

Uvědom si, kde se zrovna nalézáš.

Hippy má jiná pravidla než xchat nebo seznamka.cz. Nejdříve se dívej kolem sebe, poznej komunitu, přečti si pravidla (to je zrovna to co děláš), pak se projev.

Měj ohled na ostatní

Je v pořádku, když si myslíš, že to, co právě děláš, je nejdůležitější věc ve vesmíru. Ale neočekávej od ostatních, že s tebou budou souhlasit. Přečti si nejdříve rady či FAQ (a tahle pravidla), než se aktivně projevíš. Zvaž, kdy je dobré použít přímý mail nebo pokojíček a kdy umístit příspěvek do veřejné diskuse. Měj na paměti, že hippy je pro všechny a všechny asi NEBUDE zajímat Tvá osobní odpověď Pepovi. Piš příspěvky, které jsou k věci. Máš-li příspěvek na jiné téma, najdi pro něj vhodné fórum. Přečti si celou diskusi než pošleš odpověď, a vyvaruj se odpovědí typu „Já také“. Následující příspěvek by měl být něčím více, než jen citací předchozích

Nedělej ostudu sám sobě - kontroluj co píšeš

Zkontroluj si po sobě pravopis. Piš o tom, čemu rozumíš a tak, aby to dávalo smysl. Nepokládej „návnady“ pro flame-war. (neprovokuj) Pokud si něco poslal a nevidíš to okamžitě, nepředpokládej, že to nedošlo a neposílej to znovu. Raději počkej až na chybovou hlášku browseru (timeout, server nenalezen). Nedělej ze sebe hlupáka jen kvůli lenosti! Než se budeš na něco ptát, projdi si všchny možné reference (web, noviny, nápisy na záchodku), pokud tak neučiníš, dostaneš zřejmě stručnou odpověď - něco jako „RTFM“ nebo „google“.

Poděl se o své znalosti

Znáš-li odpověď na kladené otázky, pak ji poskytni. Pokud obdržíš odpovědi od uživatelů přímo do e-mailu nebo pokojíčku, nestyď se udělat z toho nějaký závěr a umístit jej do fóra kde byla otázka položena.

Měj svou vášeň pro diskuse pod kontrolou

Snaž se neodpovídat na provokativní příspěvky. Nenadávej veřejně ostatním za chyby v pravopisu, raději jemně upozorni do soukromé pošty. Jestli jsi umístil provokativní příspěvek nebo jsi spustil či přispěl k „flame war“, omluv se. (samozřejmě pokud to není předmětem fóra) Některá fóra povolují (a některé vítají) příspěvky, které by v jiných případech byly dost rozporuplné, ale to ještě není záruka, že všichni lidé vezmou Tvoje příZpěvky dobře.

Respektuj právo na soukromí druhého

Nezanášej cizí pokojíček nebo mail.

Nezneužívej svou moc

(například i znalosti). Čím více jí máš, tím je důležitější, abys s ní zacházel citlivě a korektně. (obzvláště pro adminy)

Promíjej chyby ostatním

Také jsi kdysi s počítačem začínal! Snaž se vysvětlovat, pokud se ti zrovna nechce tak odkazovat na odpovědi (třeba sem) raději než nadávat.